Botulotoxin

Botulotoxin A je látka, která uvolňuje svaly, tzn. že působí přímo na příčinu vrásek, tedy na svalovou činnost. Po vstříknutí do svalu se dočasně zablokuje nervový impuls, který způsobuje jeho stažení. Proto je tato látka na mimické vrásky účinnější než kožní implantáty, vrásky se zjemní nebo zmizí úplně (dojde k vyhlazení vrásek). Navíc se zamezí vzniku nových vrásek. Účinek není trvalý, ale zákrok lze bez problémů opakovat.
Aplikace Botoxu je většinou bezbolestná. Tenkou injekční jehlou se zavede látka do svalu, který způsobuje vrásku nebo nežádoucí výraz obličeje. Injekce při aplikaci způsobí jemně pálivý pocit. Ihned po zákroku je pokožka mírně zarudlá a lehce oteklá. Toto zhruba po hodině mizí. Doporučuje se minimálně den před zákrokem nepít alkohol. Aspirin nebo jiné protizánětlivé léky vysaďte alespoň dva týdny před zákrokem, aby nedošlo k tvorbě nežádoucích podlitin. 

Výsledek zákroku se projeví již za 3 až 6 dní. Pokožka je viditelně uvolněnější a vráska méně hluboká. Po 14 dnech je účinek optimální. Tento účinek vydrží 3 až 4 měsíce. Čím častěji se zákrok opakuje, tím delší je jeho účinek. Délka se pak pohybuje od 6 do 9 měsíců. Výsledek se neliší podle pohlaví, botulotoxin funguje stejně u žen i mužů. 

Po zákroku se někdy objeví bolesti hlavy, které  většinou trvají maximálně dva dny. Malé procento pacientů trpí poklesem očního víčka, ten ale také do tří týdnů odezní. Mezi další komplikace patří příznaky podobné chřipkovitému onemocnění, zarudnutí nebo podlitina v okolí místa vpichu, nevolnost, záškuby oka, dvojité nebo zhoršené vidění nebo oslabení svalů. Dále se může objevit drobné krvácení během zákroku i těsně po zákroku. Je obvyklé, že po zákroku vzniknou drobné modřinky v místě vpichu, které je možno druhý den redukovat vhodnými kosmetickými prostředky.